Czym różnią się notebooki od laptopów?

Bez kategorii

Notebooki to przenośne komputery, bez których nie wyobrażamy sobie życia. Za ich pomocą łączymy się z siecią internetową, odbieramy pocztę, surfujemy po ulubionych stronach www. Na nich pracujemy, uczymy się i bawimy. A przy okazji – notebooki często nazywamy laptopami…

Jak mają się notebooki do laptopów? Obecnie, obu określeń używamy jako synonimów, ale nakreślenie różnic między laptopami i notebookami pomoże w omówieniu, czym tak naprawdę notebooki są.


Laptopy to pierwsze komputery osobiste, które – teoretycznie – można było przenosić i pracować na nich poza domem czy biurem. Teoretycznie, bo laptopy miały funkcjonalnością nie różnić się od stacjonarnych PC. Tyle tylko, że od PC miały być lżejsze, bardziej poręczne i mobilne. W praktyce, pierwsze laptopy faktycznie nie odstępowały zbytnio stacjonarnym PC parametrami, jednak waga i gabaryty nie pozwalały na ich przenoszenie „pod pachą” i pracowanie na nich przez położenie na kolanach (taką ewentualność zakładali zresztą twórcy laptopów, a sama nazwa „laptop” oznacza – w wolnym tłumaczeniu – komputer, który położyć można na kolanach). Owszem, na upartego – pierwsze laptopy można było położyć na kolanach. Należało jednak zdać sobie sprawę z dużego ryzyka (na przykład kontuzji rzepki), bo te pierwsze, mobilne komputery osobiste ważyły średnio kilkanaście kilogramów.

Bardziej wygodne, funkcjonalne i (co najważniejsze) poręczne były notebooki. Ich gabaryty były niewielkie (notebooki mieściły się w teczce rozmiaru A4), a waga wynosiła zaledwie kilka kilogramów. Dodatkowo – w odróżnieniu od laptopów – notebooki miały własne baterie, więc praca na nich nie wiązała się z koniecznością podłączenia komputera do ogólnej sieci elektrycznej. Ten minimalizm formy szedł niestety w parze z ograniczeniami technicznymi – notebooki były podstawowymi, bardzo uproszczonymi i okrojonymi pod względem funkcjonalności wersjami stacjonarnych PC, na których można było przede wszystkim pisać (stąd nazwa notebooki) i… niewiele poza tym.